Ładowanie…

Stare Książki

Gdzie mogę wycenić i sprzedać stare książki?

W obecnych czasach wycena starych książek przebiega w bardzo szybki i prosty sposób. Można sprawdzić jaką cenę uzyskuje dana książka m.in na aukcjach internetowych lub w skupie książek prowadzonym przez Antykwariat Amicus*. Na różnych tematycznych portalach internetowych dostępne są już praktycznie wszystkie stare i nowe tytuły, dlatego można nawet samodzielnie sprawdzić jaką cenę osiąga dany tytuł. 

Sprzedaż książek w antykwariacie

Należy wziąć pod uwagę, że podczas sprzedaży książek w tradycyjnym antykwariacie można otrzymać nawet 50% wartości rynkowej książki. Bardzo często proponowane kwoty są zdecydowanie mniejsze. Tradycyjne antykwariaty pobierają prowizję, które sięgają ponad 95% wartości rynkowej książki. Sytuacja taka ma miejsce przede wszystkim wtedy, gdy antykwariaty decydują się na zakup całych księgozbiorów bez wyceny poszczególnych książek. Przed jakimkolwiek wystawieniem książki w komisie lub antykwariacie należy wcześniej sprawdzić realną wartość książki.

Co wpływa na wartość książki?

Kluczowy wpływ na wartość książki ma częstość jej występowania przede wszystkim na rynku antykwarycznym. Bardzo wysokie ceny mogą osiągać pozycje niskonakładowe do 1000 egzemplarzy. Z kolei książki wydane w znacznie większych nakładach, np. powyżej 10000 egzemplarzy osiągają zdecydowanie niższe ceny.

Warto wiedzieć, że nakład danej książki można sprawdzić w stopce wydawniczej, która znajduje się na ostatniej stronie książki. Zdarzają się przypadki, że stopka wydawnicza jest umieszczona na początku książki.

Wartość danej książki można ocenić także po roku wydania. Im odleglejsza jest data od dnia wyceny, wyższa jest wartość danej książki. Książki, które były wydane przed wojną, a także w czasach II Rzeczpospolitej posiadają przeważnie bardzo dużą wartość. Sytuacja wynika z faktu, że książki te były wydawane w stosunkowo małych nakładach, a ponadto duża cześć z nich mogła zniszczyć się w trakcie wojny. Na rynku antykwarycznym, a także aukcjach internetowych bardzo rzadko można spotkać takie książki. Książki przedwojenne dodatkowo wyróżniają się od obecnych zdecydowanie większą wartością merytoryczną.

Wpływ na wartość starej książki ma także rodzaj i stan oprawy. Najcenniejsze książki przeważnie musiały zostać wydane w skórzanej oprawie, albo ze skórzanym grzbietem. Wartość starych książek będzie niższa przez różnego rodzaju braki, a także uszkodzenia. Przykładem może być brak lub zagięcia kartek, rozdarcia, ślady zawilgocenia, ubytki oprawy, podkreślenia oraz przebarwienia stron. Najbardziej wartość książki obniża brak strony tytułowej. Minimalne uszkodzenia książki specjalnie nie będą oddziaływały na ich wartość. Oczywiście stanie się tak tylko wtedy, gdy egzemplarz będzie kompletny.

Bardzo dobrym sposobem na wycenę książki jest sprawdzenie na popularnych stronach internetowych jej wartości, a następnie obniżenie ceny o 10 – 15%. Osoby kupujące przeważnie mogą filtrować po cenach danej książki od najniższej ceny i wtedy po takim manewrze książka pokaże się jako pierwsza. Metodę tą można stosować w przypadku chęci jak najszybszego pozbycia się danego egzemplarza książki.

*Nie wyceniamy książek online! Zlecenia realizujemy na terenie Warszawy i bliskich okolic.