Ładowanie…

Biblioteka, księgarnia, antykwariat

Gdzie Polacy najczęściej kupują książki?

Książki powinno uważać się za dobro narodowe. W końcu większość z nich jest przelaniem wyobraźni lub wydarzeń historycznych, naukowych na kartki papieru. Od ostatnich 50 lat ilość wydawanych książek bardzo wzrosła ze względu na powstawanie coraz to nowszych wydawnictw oraz nadziei na wielki międzynarodowy sukces na miarę sagi o Harrym Potterze. Jednakże im więcej książek tym większy zaczyna pojawiać się problem z ich kupowaniem na rynku. Czasami niektóre przestają być wydawane, inne stają się białymi krukami, a jeszcze inne kosztują bardzo dużo pieniędzy. Z tego względu ludzie wybierają sobie swoje ulubione miejsca, w których najczęściej robią tego typu zakupy. Tak więc, gdzie Polacy najczęściej kupują książki?

Księgarnie

Zdecydowana większość ludzi w celu zakupów książkowych wybiera się do księgarni. Chociaż ceny tych dóbr literackich zwykle kosztują równą “cenę okładkową” zdarzają się czasem jakieś przeceny. Ponadto plusem księgarni jest bardzo szeroki asortyment. Książki, które się tam znajdują są nowe, zarówno jeśli chodzi o sposób ich użytkowania jak i pojawienie się na rynku czytelniczym.

Aukcje internetowe

Na drugim miejscu uplasowały się aukcje internetowe. Ludzie często wrzucają na nich egzemplarze, które już przeczytali i nie mają już zamiaru do nich wracać, ale zdarzają się też nowości (np. duplikaty). Wybór zawsze jest szeroki, w końcu w internecie jest wszystko! Ceny są o wiele niższe niż te podane w księgarniach więc czytelnik może za taką samą ilość pieniędzy kupić więcej książek lub stoczyć małą rywalizację o zdobycie upatrzonej pozycji.

Antykwariat

Najmniej popularnym miejscem zakupów książek są antykwariaty. Większość książek tam oferowanych jest używana. Nowe zdarzają się bardzo rzadko. Ceny są za to o wiele niższe niż przy poprzednich dwóch pozycjach. Jednakże można tam znaleźć pozycje dawno wycofane z użytku, a nawet białe kruki.

Jednakże chcąc przeczytać książkę nie trzeba jej wcale od razu kupować. Istnieje miejsce, zwane biblioteką, gdzie książki mają swój dom i czekają aż kolejna osoba weźmie je w swoje ręce. Korzystanie z usług biblioteki jest całkowicie darmowe, a znaleźć tam można nawet nowości. To dobra alternatywa dla tych co nie mają pieniędzy lub po prostu miejsca na nowe książki. Korzystanie z biblioteki jest w 100% legalne.

Jeśli człowiek ma ochotę przeczytać coś nie powinien zwlekać. Pójście do jednego z wymienionych miejsc na pewno rozwiąże problem. W końcu skoro tylu ludzi zdecydowało się na taki wybór to dlaczego ktoś inny miałby nie?