Jak wydać książkę z pomocą wydawcy?
Współpraca z wydawnictwem to częsty wybór autorów chcących pochwalić się światu swoim dziełem. Z poniższego artykułu można dowiedzieć się, jak wygląda współpraca z wydawnictwem. Zapraszamy do lektury!
Warto znaleźć kilka wydawnictw
Na rynku jest wiele wydawnictw. Przede wszystkim trzeba znaleźć takiego, który specjalizuje się w gatunku autora. Wydawca poezji nie będzie raczej skłonny do wydania fantasy adresowanego do młodzieży. Wśród specjalistów od gatunku warto wybrać kilka przedsiębiorstw i porównać ich oferty. Każde będzie miało swoje własne ceny i warunki współpracy. Potem należy wysłać im swój tekst. Część wydawców może udzielić negatywnej odpowiedzi. Po otrzymaniu odpowiedzi pozytywnych można wybrać wydawcę, który przeprowadzi resztę procesu. Należy liczyć się niestety z tym, że wiele wydawnictw odrzuci nadesłaną im publikację. Nieraz trzeba bardzo wielu nieudanych prób, by w końcu znaleźć zainteresowanych.
Kwestie finansowe
W tradycyjnym wydawnictwie pisarz pokrywa wszelkie koszty związane z wydaniem swojego dzieła. Wydawnictwo może zażądać kwot rzędu nawet dwudziestu tysięcy złotych. Jest to duża kwota. Niektórzy autorzy latami oszczędzają na wydanie. Inni organizują zbiórki wśród swoich fanów lub szukają sponsorów. Tak czy siak istnieją dwa modele współpracy z wydawnictwem. Ubożsi pisarze mogą zdecydować się na model usługowy. Jest to rozwiązanie, w którym pisarz i wydawca dzielą się kosztami. Przykładowo wydawca zajmuje się przygotowaniem książki, a pisarz marketingiem i dystrybucją.
Podpisanie umowy
Proces wydawniczy rozpoczyna się z chwilą podpisania umowy między autorem a wydawcą. Precyzuje ona podział zysków, ilość wydanych egzemplarzy. Warto pamiętać, że treść umowy jest rezultatem negocjacji. Wydawca zaproponuje umowę korzystną przede wszystkim dla niego. Pisarz z kolei chciałby jak najwięcej korzyści dla siebie. Ten oczywisty konflikt interesów można rozwiązać umiejętnymi negocjacjami. Warto do nich przystąpić, znając przeciętne honoraria, by móc ewentualnie negocjować korzystniejsze. Warto także omówić z wydawcą takie kwestie jak:
- komu przypadnie prawo do ustalenia ostatecznej wersji utworu?
- jak bardzo wydawca będzie mógł eksploatować dzieło?
- czy w razie sukcesu pisarz zobowiązany będzie przygotować kontynuację?
- jaka będzie procedura wypowiedzenia umowy?
- czy pisarz będzie mógł korzystać z książki na własne potrzeby?
- czy pisarzowi dana będzie możliwość wydania książki także w innym wydawnictwie?
Po podpisaniu umowy wystarczy czekać. Książka trafi do korekty, łamania tekstu, oprawy graficznej. Prowadzone będą działania promocyjne. Wdrażane będą ewentualne poprawki. Potem książka trafi na rynek i pozostaje czekać na informacje o kolejnych sprzedanych egzemplarzach.
Więcej szczegółowych informacji o kosztach związanych z wydaniem książki znajdziesz pod linkiem: https://www.grafpa.pl/koszt-wydania-ksiazki-ile-kosztuje-wydanie-ksiazki/