Ładowanie…

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Czytanie nie tylko pozwala na poszerzenie wiedzy o otaczającym świecie oraz relacjach międzyludzkich, ale także stanowi prosty sposób na rozwijanie wyobraźni oraz kreatywności. Sposobów na zachęcenie dziecka do regularnego czytania jest wiele. Najlepszym sposobem na zaszczepienie w dziecku miłości do książek i literatury jest pokazanie mu, jak bardzo ciekawe mogą być książki. Dlatego też należy być bardzo wszechstronnym w proponowaniu najmłodszym książkowych pozycji – najczęściej najbardziej przekonują dziecko do siebie kolorowe książki, które oprócz tekstu zawierają w sobie również piękne ilustracje. Oprócz tego powinny mieć one treść, która jest dla młodego czytelnika interesująca.

Powinna być ona związana z zainteresowaniami dziecka bądź tematyką, która go interesuje – dla chłopców mogą to być książki opowiadające o tajemniczych podróżach, poszukiwaczach skarbów czy opowiadająca o kosmosie. Dla dziewczynek sprawdzą się książki poruszające tematykę przyjaźni czy zwierząt. Warto jednak zapytać dziecka o czym najchętniej chciałoby czytać – znacznie ułatwi to wybór oraz uprzyjemni lekturę. Nie należy podsuwać dzieciom książek, które sami czytaliśmy w dzieciństwie. Niech młody człowiek sam zdecyduje o czym chciałby czytać – wtedy będzie miał i większą motywację i zdecydowanie większą frajdę z oddawania się tej czynności.

Dajmy dziecku dobry przykład

Ponadto warto dać dziecku dobry przykład. Mowa tutaj nie tylko o wspólnym czytaniu, które nie tylko przekonuje do książek, a także umacnia więzi i jest świetnym sposobem na spędzenie razem czasu, ale również nie warto zapominać o częstym wybieraniu tej formy rozrywki przez nas samych. Dziecko, które obserwuje czytających rodziców w wolnym czasie o wiele częściej samo z siebie sięga po książki.

Nie warto natomiast na siłę przekonywać dziecko do czytania, jeśli nie wykazuje takiej chęci. O wiele bardziej skuteczne są bardziej subtelne oddziaływanie – odwiedzenie księgarni i pokazanie dziecku ciekawych nowości książkowych, podsuwanie ciekawych pozycji i pokazywanie jak wiele interesujących ciekawostek oraz wiedzy można się z książek dowiedzieć.