Ładowanie…

Książka "50 twarzy Greya"

Książka: 50 twarzy Greya – hit czy kit?

Książka “50 twarzy Greya” pojawiała się na polskim rynku 5 września 2012 roku i szybko zyskała dużą popularność. Wiele osób było nią szczerze zachwyconych, inni zaś uważają czas spędzony na lekturze za stracony. Książka do dziś budzi wiele kontrowersji oraz posiada wiele sprzecznych opinii i recenzji – jedni ją kochają, inni nienawidzą. Książka doczekała się swojej kontynuacji, kolejno na polskim rynku pojawiło się “Ciemniejsza Strona Greya” i “Nowe oblicze Greya”.

Jakiś czas temu została opublikowana również nowa odsłona książki, mianowicie “Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana”. Seria została przetłumaczona na 52 języki, w Polsce wydana została przez wydawnictwo Sonia Draga. Książkę możesz kupić online w antykwariacie Amicus.

O czym opowiada książka “50 twarzy Greya”?

Zwolennicy książki zwracają uwagi na prosty język jakim została ona napisana, który sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko oraz przyjemnie. Brak bardziej skomplikowanych wątków, wynagrodzony poprzez barwne życie bohaterów, a także ich perypetie i przygody to główna zaleta książki. Dodatkowo niezmiernie porywający temat – klasyczny romans dwójki ludzi (zakompleksionej dziewczyny oraz bogatego mężczyzny), który zawiera w sobie elementy zdrady, niepewności i tajemnic z przeszłości. Wszystko to w połączeniu z bogatym opisem ich życia seksualnego (dosyć specyficznego, ponieważ utrzymanego w klimacie BDSM) sprawiło, że wielu kobietom mocniej zabiło serce.

Krytyka książki – na co zwrócić uwagę?

Te elementy, które dla jednych sprawiły, że książka okazała się hitem, dla innych były ogromnymi wadami. Krytyka książki “50 twarzy Greya” przede wszystkim zwraca uwagę na bardzo potoczny język, któremu brakuje po prostu kunsztu literackiego. Często powtórzenia, ubogie słownictwo i brak porywających dialogów – te zarzuty pojawiają się najczęściej, jeśli chodzi o stronę językową książki. Dodatkowo nudni bohaterowie przelewają czarę goryczy niektórych czytelników. Zarówno Grey, jak i Ana w książce wydają się za bardzo wyidealizowani i dość płytcy. Bohaterom brak indywidualności, przypominają znane już z kultury postacie oraz innych książkowych bohaterów. Szczególnie irytująca wydaje się różnica pomiędzy głównymi postaciami książki, a także utrwalenie w nich obowiązujących stereotypów – on jest niezmiernie idealny oraz perfekcyjny i posiada wszystko o czym tylko można marzyć, natomiast ona jest zakompleksioną i niezdarną młodą kobietą.

To, czy książka “50 twarzy Greya” jest sukcesem czy porażką zależy od wielu aspektów i przede wszystkim od obiektywnej opinii każdego czytelnika oraz tego, czego szuka w literaturze. Wszyscy ci, którzy oczekują od książki jedynie łatwego, prostego w odbiorze relaksu i nie przeszkadza im brak większej pomysłowości na fabułę oraz bohaterów z pewnością określą książkę mianem hitu. Niestety te osoby, które potrzebują bardziej wymagającej formy rozrywki oraz oczekują od przeczytanej książki czegoś więcej niż utartych schematów oraz powielania tego, co już zostało napisane z pewnością nie odnajdzie przyjemności z przeczytania tej pozycji. Wszystko zależy przede wszystkim od indywidualnego gustu oraz własnych oczekiwań.

Zapisz

Zapisz