Ładowanie…

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Najlepiej sprzedające się książki w historii

Rankingów najlepiej sprzedających się książek w historii jest wiele. Co jakiś czas zrobienia podobnej listy podejmują się różnego rodzaju wydawnictwa czy publikacje. Trudność sporządzenia podobnego rankingu polega przede wszystkim na dostępie do informacji. W przypadku wielu pozycji książkowych, przede wszystkim niezwykle popularnych powieści XIX wieku i wcześniejszych nie istnieją zapisy ilości wydanych egzemplarzy.Dlatego pojawiająca się na czele wielu list powieść Miguela Cervantesa Don Kichote, wydana po raz pierwszy w 1605 roku i oszacowana na 500 mln egzemplarzy, siłą rzeczy musi być czystą spekulacją.

Już trochę wiarygodniej brzmią założenia do powieści Charlesa Dickensa Opowieść o dwóch miastach, którą szacuje się na 200 mln sprzedanych kopii. 

Ranking najczęściej sprzedawanych książek w historii

Najlepiej sprzedające się książki w historii zestawiane są w kilku kategoriach: powieści jednotomowej, serii książkowych i serii komiksowych. I na czele właśnie listy bestsellerów wszech czasów jednotomowych widnieje Charles Dickens, i to tylko dlatego, że obliczanie egzemplarzy dla Cervantesa byłoby jednak zbyt spekulacyjne. Niewątpliwie pierwsze miejsce Opowieści o dwóch miastach może budzić zdziwienie, najprawdopodobniej ilość egzemplarzy tej powieści ma jakiś związek z ekspansją kolonializmu brytyjskiego i wielkością, chociaż minioną Imperium Brytyjskiego.

Miło jest stwierdzić, że na kolejnym miejscu rankingu umieszcza się powieści Tolkiena. Z pewnością wzrost zainteresowania utworem przyniosła popularność serii filmowej nakręconej brawurowo przez Petera Jacksona. Wyznaczył on zupełnie nowe kierunki dla twórczości filmowej, czysto rozrywkowej, ale tym samym przyczynił się do wzrostu czytelnictwa wszystkich utworów Tolkiena.Najlepiej sprzedające się książki w historii

Władcę Pierścieni  Tolkiena od innej nieprawdopodobnie popularnej powieści i serii o Harrym Potterze oddziela skromna książeczka Mały książę Antoine de Saint-Exupery’ego. Wydana w 1943 roku powiastka filozoficzna dla dzieci pojawiła się po raz pierwszy w Nowym Jorku. Do dzisiaj przetłumaczono ją na 270 języków i dialektów, a sprzedano ją już w ponad 140 mln egzemplarzy.

Najlepiej sprzedające się książki w historiiOpowieść o Harrym Potterze J.K.Rowling świeciła w ostatnim czasie niezwykłe wprost triumfy, chociaż jak widać żadna z jej powieści nie znalazła się w pierwszej trójce rankingu solo. Dopiero na 4 miejscu pojawia się Harry Potter i Kamień Filozoficzny ze sprzedażą 107 mln kopii. Seria o Harrym Potterze natomiast zajmuje niezaprzeczalnie pierwsze miejsce w swojej wspólnej kategorii ze sprzedażą 450 mln egzemplarzy. Trudno sobie wyobrazić, by rekord ten szybko został pobity, popularność tej serii nie wywołuje już takiej histerii jak wcześniej, jednak cały czas mocno funkcjonuje w księgarniach i bibliotekach, a dzieciaki nadal marzą, by mieć ją w domach.

Zaskakujące 5 miejsce na liście najlepiej sprzedających się w historii książek zajmuje Agatha Christie i jej Dziesięciu Murzynków. Od momentu pierwszego wydania, czyli od 1939 roku sprzedano już 100 mln egzemplarzy. A przecież mamy tu do czynienia z fascynującym, ale jednak kryminałem, który to gatunek nigdy wcześniej nie był tak ceniony.

Wszystkie wyżej wymienione książki i wiele innych możecie kupić u online u antykwariusza , który oferuje duży wybór w niskiej cenie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz