Ładowanie…

DTP

Operator DTP opis stanowiska

Praca na stanowisku operatora DTP wcale nie należy do najłatwiejszych, dlatego zainteresowane nią osoby muszą się dobrze zastanowić nad tym, czy jest to dla nich właściwa opcja. Przede wszystkim osoba zasiadająca na stanowisku operatora DTP będzie odpowiedzialna za komputerowe przygotowanie gazety lub czasopisma do druku. Zajmować będzie to sporo czasu, dlatego od zainteresowanych wymaga się posiadania kierunkowego wykształcenia, np. na kierunku graficznym lub intermediów. Przydatne może okazać się też wykształcenie techniczne.

Obowiązki operatora DTP

Operator DTP zmierzyć musi się z wieloma obowiązkami, którym musi podołać, aby jego praca dała zamierzone efekty. Przede wszystkim będzie on odpowiedzialny za składanie layoutów otrzymanych od klienta. Oprócz tego taki operator będzie odpowiedzialny za pracę nad projektami graficznymi, a więc obcowanie z różnymi elementami graficznymi, które należy połączyć umiejętnie z tekstem. Jak wiadomo do tego potrzebne będą operatorowi różnorodne programy graficzne, dlatego też przyda się tutaj umiejętność korzystania z nich na szeroką skalę. Operator DTP odpowiada w dużej mierze za łamanie tekstu oraz za jego korektę, dlatego też swoją pracę musi traktować nad wyraz poważnie, aby efekty końcowe przerosły najśmielsze oczekiwania klientów, za co można zarobić naprawdę niezłe pieniądze.

Wiedza poligraficzna

Osoby zainteresowane objęciem takiego stanowiska powinny bardzo dobrze znać się na poligrafii, więc na pewno warto poszerzyć wiedzę w tym zakresie, zanim złoży się aplikacje na to stanowisko. Biegłe posługiwanie się programami graficznymi to najważniejsza kwestia dla przyszłych operatorów DTP, ponieważ jedynie w ten sposób można zadbać o to, aby gazeta lub czasopismo odpowiednio były przygotowane do druku i nie było w przygotowywanych materiałach absolutnie żadnych usterek technicznych. Najczęściej na zatrudnienie na tym stanowisku mogą liczyć osoby, które w przeszłości pracowały w wydawnictwach, agencjach reklamowych lub agencjach interaktywnych.

Więcej o pracy operatora DTP i projektowaniu dowiesz się ze strony Grafpa.pl