Ładowanie…

Projekt okładki - jak wykonać?

Projekt okładki – jak wykonać?

Często można spotkać się z powiedzeniem „nie oceniaj książki po okładce”, chociaż jest w nim wiele prawdy, to nie ulega wątpliwości, że po dobrze oprawione pismo czy lekturę sięgnie o wiele więcej osób. Okładka odpowiada za pierwsze wrażenie, jest to często impuls, na bazie którego wybieramy ten magazyn, a nie inny – należy zatem odpowiednio przyłożyć się do jej projektu.

Niezbędnik projektanta – o czym należy pamiętać?

Rezultat końcowy zazwyczaj stanowi wypadkową zamysłu autora oraz profesjonalnych zaleceń firmy, która dane zlecenie wykonuje. Rzecz jasna, jeśli posiada się w tej kwestii większe doświadczenie, można dość łatwo zaprojektować okładkę czytelną, estetyczną i interesującą pod względem wizualnym.

Największe znaczenie mają tu czynniki takie jak:

  • Dominująca kolorystyka – W kwestii tej mamy dużą dowolność, aczkolwiek wybór powinien być uwarunkowany przede wszystkim tematyką książki czy czasopisma, a także efektem, który planujemy osiągnąć.
  • Rozkład i umiejscowienie tekstu – Tytuł, autor czy wydawnictwo to kluczowe informacje, dlatego powinny być łatwo dostrzegalne. Nie bez powodu zazwyczaj ulokowane są one w górnej części okładki, stanowiąc jeden z najistotniejszych elementów projektu.
  • Spady oraz marginesy – Wbrew pozorom, odpowiednie wymierzenie marginesów i spadów w okładkach jest niezwykle trudne. W zależności od twardości oprawki mogą one ulegać zniekształceniu, dlatego zaleca się projektowanie ich za pośrednictwem specjalnych, przystosowanych do druku programów.
  • Czcionka i wielkość znaków – Zamieszczone na okładce napisy powinny przyciągać wzrok, lecz priorytetem jest tu ich czytelność. Nie ma sensu stosować zbyt skomplikowanej czcionki, która sprawi, że potencjalny odbiorca będzie miał problemy z odszyfrowaniem tytułu.

Przygotowanie okładki do druku

Częstym błędem, który popełniają osoby początkujące jest nieprawidłowe przygotowanie okładki do druku. Należy zawsze mieć na uwadze, że w rzeczywistości projekt może prezentować się zupełnie inaczej niż na ekranie komputera – czynniki takie jak faktura oprawy, światło czy jakość tuszu mają ogromne przełożenie na ostateczne efekty wizualne. Jedną z najważniejszych kwestii jest tutaj format kolorów. Klasyczne RGB jest przystosowane do urządzeń elektronicznych, dlatego należy operować przede wszystkim na CMYK, podstawowych kolorach tuszu, na których bazują drukarki. W ten sposób możemy mieć pewność, że uzyskane barwy będą całkowicie zgodne z naszymi założeniami.

Grafiki na okładce – jak duże mają znaczenie?

W wielu przypadkach centralnym obiektem okładki jest zawarta na niej grafika – to właśnie ona ma za zadanie przyciągnąć wzrok. Autorzy zazwyczaj przygotowują własne obrazki, aczkolwiek istnieje także dość duży wybór spośród darmowych projektów. To oczywiste, że grafika okładki musi dobrze komponować się z jej pozostałymi elementami, a także posiadać optymalną rozdzielczość. Nie ma nic gorszego od rozciągniętego, rozpikselizowanego obrazka na środku oprawy – ma to ogromne znaczenie, szczególnie w przypadku większych formatów.

Czytaj Więcej